Viņa norādīja, ka ministrija seko līdzi piena kvotas izpildei un tiek meklēti risinājumi iespējamai situācijai gadījumā, ja valsts kopējā piena kvota tiktu pārsniegta. "Nepieciešamības gadījumā ZM vērsīsies Eiropas Komisijā, lai tiktu palielināta kopējā Latvijas piena kvota," teica Muceniece.

Biznesa laikraksts "Dienas Bizness" (DB) trešdien vēstīja, ka pirmoreiz Latvijā tiks pārpildīta piena piegādes kvota, kas ražotājiem draud ar dramatiskiem Eiropas Savienības (ES) sodiem. Kvotu pārpildes iemesls – pieaug ganāmpulku ražība un piena ražotāji aktīvi modernizējas, paplašinot ganāmpulkus.

Avīze vēstīja, ka piena piegāde kvotas gada piecos mēnešos ir izpildīta par 43,58%. Ikmēneša piegādātā piena apjoms, salīdzinot ar iepriekšējā gada šiem pašiem mēnešiem, pieaug vidēji par 10%. Tas norāda, ka piena kvota tiek pildīta intensīvi, liecina Lauksaimniecības datu centra sniegtā informācija.

Provizoriskās aplēses liecina, ka, turpinoties līdzšinējam pieauguma tempam, līdz šā kvotas gada beigām - 2013. gada 31. martā - tā var tikt pārsniegta par teju 2%. Tas nozīmētu sodu miljoniem latu apjomā, DB lēsa nozares eksperti.

Latvijas kopējā piena kvota 2012./2013. kvotas gadam ir 773 399 tonnas, no kurām 754 785 tonnas ir valsts piegādes piena kvota un 18 614 tonnas – tiešās tirdzniecības piena kvota.

Valsts mērogā, pārsniedzot šos daudzumus, katram piena ražotājam, kurš pārsniedzis savu piena kvotu, ir jāmaksā soda nauda. Soda naudas apmērs ir 195,6 lati par katru pārsniegto kvotas tonnu jeb 19,56 santīmi par piena kilogramu, vēstīja biznesa laikraksts.